3 Temmuz 2011 Pazar

İlk Dişlerimiz ve Kutlamaİnsanın kendi cocuğunun büyümesini izlerken bir mucizeyede tanıklık ediyor..Heryeni buyume işaretinde de ayrı bir heyecan hissetmekte.Dişte bunlardan biri..Efe Kemal'in ilk dişini 12 Mayıs 2011 tarihinde(ön alt dişi) Nurdem teyzesi farketti(efe kemal'e bakan teyzesi). Sonrasında bu sevinci eş dostla paylaşmak gerek diye düşünüp,neler yapılıyor diye biraz araştırdım.
İşte bulduğum bazı bilgiler ve Bizim yaptıklarımız.


ÖN BİLGİ:
 Diş buğdayı kutlaması geleneksel birkutlama,bazı yörelerde diş buğdayı denir, bazı yerlerde diş hediği, diş aşı, diş bulguru da denir. Bebeğin dişlerinin sağlam olması, çabuk büyümesi ve bol rızıklı olması niyetiyle yapılan bebeğe diş buğdayı partisi, ilk diş göründükten sonra düzenlenir. Bebeğin ailesi, ailesinin dostları ve sevenleri bu partie ykatılarak, ilk dişin çıkışını kutlar. Kutlamada herşeyden önce diş buğdayı olmalıdır.Diş buğdayı yarma buğday denilen buğdaydan yapılır üzeri çeşitli meyvelerle, şekerler ile süslenir. Ayrıca içerisine yüzük ya da boncuk da saklanabilir. Bunu kim bulursa, bu kişi dişi çıkan bebeğe hediye alır. Ayrıca geleneklerimize göre bebeğin ilk dişini, önce gören kişi de bebeğe hediye alır(genellikle iç çamaşırı alır bebeğe).
Diş Buğdayı Tarifi:

Malzemeler750 gr aşurelik özel buğday
250 gr nohut
bir kutu pudra şekeri,
100 gr fındık (dövülmemiş)
200 gr iri dövülmüş ceviz
100 kuru üzüm
200 gr kayısı kurusu
süslemek için
renkli hazır şekerler (pastacılıkta kullanılan her tür
şeker, şekerleme,lokum

Yapılışı

1 gece önceden ıslatılmış Nohutlar yıkanır, azıcık tuz atılır, bol suda iyice yumuşayana dek haşlanır suyu süzülür
1 gece önceden ıslatılmış, buğday yıkanır, suyunu çekip bulamaç olmayacak şekilde taneleri diri kalacak biçimde kontrol edilerek haşlanır .üzüm haşlanır.Biz haşlanmış buğday,nohut ve üzümü karıştırdık.Diğer malzemeleri kaselere koyup.İsteğe göre herkes kendisi tabağına ekledi..Narda eklenebiliyor mevsiminde ama biz nar mevsimine denk gelmedik:))
 BİZ NELER YAPTIK:
İlk dişinden bir iki gün sonra yanındaki dişte çıktı ve biz 2 dişe 3 diş buğdayı yaptık:)) Nurdem teyzesi,anneannesi kutlama şeklinde yaptı,bizde eczanedeki arkadaslarımıza nöbetlerine diş buğdayı yapıp gittik..
İLk Diş Buğdayını Nurdem Teyzesi ve Kızlar yaptı:))
Diş buğdayı,ikramlar superdi..İlk önce önüne meslekleri temsilen değişik materyaller kondu(hukuk kitabı:avukat,steteskop:doktor, makas:terzi,mause:bilgisayar mühendisi, cetvel:Mimar,kalem:eli kalem tutsun,altın bilezik:koluna altın bilezik mesleği olsun,otobus: şöför,galerici :); ilaç kutusu:eczacı,mübessil vs)
Efe Kemal iki kez mouse secti..Kutlamanın ayrıntıları fotolarda..


Ablaları Efe Kemal onlara,
onlar Efe Kemal'e hayran

Tabi Gözde'si 
Nurdem Teyzesi ile
Misafirlere HOŞGELDİN
Buğdayımız ve ikramlar hazır

Seçeceği Materyaller
Buğday,nazar boncuğuyla
İpe dizildiAğzında kemirdiği şeçmiş olduğumouse kordonu Nazardan korunsun diye de
kolyesi başında dökülüyor.. 
   Pastasız olmazdı tabi:))En sonda hediye faslımızla törenimizi bitirdik:))İKİNCİ KUTLAMA Anneannesinde
Arkadaşı Rüzgar ile beraber seçtiler..Rüzgar kepçe,anahtar ve ilaç kutusunu  sırayla seçerken
Efe Kemal yine mouse seçti ve kablosunu kemirdi..Nazardan korunsun kuzularımız  diye buğday ve nazarboncuğundan dizilmiş kolyeyi yazmanın üzerinden başlarına döktük..
İkramlar ise yine süperdi..
Bu arada misafirlerimize pasajdan buseyna dan titiz bir çalışmayla hazırlanan magnetlerimizden hatıra olarak verdik..( http://www.pasaj.com/bebek-sekeri-icin-soguk-porselen-objeler-gulumseyen-dis-fiyonk-nazarlik/57106)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder